Bir Gönül Çağrısı
Ey Ümmet-i Muhammed ; “Allah ve melekleri, peygamberi çok salat ederler, Ey müminler! Siz de ona salavat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin.” (El-Ahzab-56)

“Bana en yakın olanlar, üzerime en çok salavat getirenler olacaktır.”


“Meclislerinizi salavat ile süsleyiniz.”


Bir Gönül Çağrısı


 
sonsuzlukAnasayfaKayıt OlGiriş yapZiyaretçi Defteri

Paylaş | 
 

 günah ve ümit

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
EFla
Gayretli
Gayretli
avatar

Mesaj Sayısı : 83
Kayıt tarihi : 16/02/10

MesajKonu: günah ve ümit   Salı Mart 02, 2010 12:31 pm

GÜNAH VE ÜMİT

Tevbe edilen günah büyük kalmaz,ısrar edilen günah küçük olmaz...
Ebu umeyye eş şeybani diyor ki; ebu salebe el hudşeni ye sordum. ya eba salebe"siz kendi nefsinize bakınız" (maide 105) mealinde ki ayeti kerime hakkında ne dersiniz?

Tam yerinde sordun.ben de o ayeti Resulullah (sav) tan sorduğumda şöyle buyurmuştu."birbirinize iyilikleri ve hayır işleri tavsiye edin.kötülüklerden ve zararlı şeylerden birbirinizi sakındırın.cimriliğin çoğaldığı,nefsin arzularına uyulduğu ,dünyanın tercih edildiği,herkesin kendi kendini beğendiği zamana ulaştığında, kendine bak.insanları bırak,ileride sabredilecek günler yaşayacaksınız.o zamanlarda sabretmek ,elde ateş tutmak gibidir.o günlerde salih ameller işleyene ,aynı amelleri işleyen elli kişinin sevabı verilir."

ebu davud şunu da ilave etti;Ashabı kiram " ya rasulullah!bizden mi yahut o zamanda yaşayan insanlardan mı elli kişinin sevabını alacaklar? dediklerinde peygamber efendimiz (sav) "hayır ,sizden elli kişinin ecir ve sevabını kazanacaklar"buyurdu.

Evvela kendimize bakalım.Her şeyden evvel biz neyiz, bu dünyaya niye gönderildik.Bir vazifemiz var mı?bu sorulara cevap verebilirse insan doğruyu görmüş olur.Bizler günah işlemeye müsait ,çamurdan yaratılmış adem oğullarıyız.En şerefli mahluk biziz ve yine en ********lerde bizim aramızdan çıkmaktadır.

Allah buyuruyor ki; biz insanı en güzel biçimde yarattık sonra da onu aşağıların aşağısına çevirdik."insan melekler ile hayvanlar arasında ,ortasında bir yerde inre gibidir. bazıları hayvanlar alemine yaklaşır ki en ******** mahluklardır onlar.Büyük günahları işler ve bundan vazgeçmez mesela şirk gibi.bazıları da melekler alemine yakındır ki onlarda şereflileridir.

İnsanoğlunun çoğu hüsrandadır,ancak iman edenler ,salih amel işleyenler ve birbirlerine hakkı sabrı tavsiye edenler müstesna buyuruyor u teala vel asr surei celilede.Bizim görevimiz, insanlara doğruyu anlatmak,biz derken kastım kendim değil hepimiz yani her fert birbirine doğruyu hakkı tavsiye edecek.

ehli sünnet alimleri bildiriyor ki; büyük günah işlemek küfür değildir.büyük günah işlemek imanı yok etmez hadisi şerif, günah olduğuna inanmayanın veya günahı kötü bilmeyenin imanının gideceğini haber veriyor. yahud büyük günaha devam eden tevbe etmezse,son nefesinde imanı gider.

Namazla ilgili bir örnek vereyim.konyalı muhammed hadimi (rahime hullahu teala) berika kitabında kötü huyların altmışıncısı olan günah işlemekte ısrarı anlatırken diyor ki; farz namazı özürsüz vaktinde kılmamak büyük günahtır.fetevayi zeyniyye de diyor ki ; günahlara hemen acele tevbe etmek farzdır.tevbeyi geciktirmeye de tevbe etmek lazımdır.

Hiç kimse günahından başka bir şeyden ötürü korkmasın.Ne zalimlerden korkun ne bilmem başka beladan.çünkü günahınızın yaptığını o zalim asla yapamaz.Günahlarınız sizi cehenneme ebedi azaba sürükler ama zalim sadece geçici parazitlik yapar .O zaman öyle birtevbe edelim ki; yaydan fırlayan ok nasıl geri yaya dönemez, aynen öyle de bir tevbe edelim ki; tekrarlamayalım daha sonra.

Ölümden evvel tövbe edelim.Ağlayalım günahlarımıza.Kirlenen bir çamaşırı hemen atarız makineye ,peki günahtan kirlenen ruhumuzu nereye atmalı?estagfurullah ve etubu ileyh...işlediğim her bir günaha,zerrelerim adedince estagfurullah...

Rabbimiz büyük ,küçük bütün günahlarımızı sen bağışla.aklıma bir kıssa geldi. insanoğlu tevbe etsin diye kandiller gelir.bunun sebebi şu da olabilir?insan tevbeyi uzun süre tutmaz ve tövbenin dakkasına yeni bir günah işler, onlar tevbve etsinler Allh affetsin için sürekli peşpeşe mübarek geceler gelir, süpürür gider.

Zaten mevlamız buyurmuyor mu ki? günah işlemeseidiniz yerinize günah işleyecek bir kavim yaratır sonra da onların tevbelerini kabul ederdim...Nasıl durmadan günah üretiyorsak, aynı hızda da tevbe üretmeliyiz ki ihracat la italat aynı seviyede ,denge de olsun. günahlar ağır basarsa cehenneme doğru kayabiliriz.Rabbimizden ümidimizi yitirmedik.İnşaAllah cennetine rahmetiyle girenlerden oluruz.Bu konuya bir sonra ki makalemde devam edeceğim.inşaAllah.

alinti
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
canparçası
Site Moderatör
Site Moderatör


Mesaj Sayısı : 118
Kayıt tarihi : 20/11/09

MesajKonu: Geri: günah ve ümit   Perş. Mart 04, 2010 12:51 pm


_________________
Ben ki toz kanatlı bir kelebeğim
Minicik gövdeme yüklü Kaf Dağı
Bir zerreciğim ki arşa gebeyim
Dev sancılarımın budur kaynağı” (Necip Fazıl Kısakürek)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
günah ve ümit
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bir Gönül Çağrısı :: islam ve ahlak :: Genel konular-
Buraya geçin: